Impreza plenerowa „Zdrowo rosnę, piknik z KOWR”.

Impreza plenerowa „Zdrowo rosnę, piknik z KOWR”.

15 października 2019r. w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej odbyła się impreza plenerowa „Zdrowo rosnę” z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Wzięło w niej udział blisko 600 dzieci z 16 przedszkoli i szkół i z terenu powiatów jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego oraz 63 nauczycieli i opiekunów. Impreza była sprawdzianem profesjonalizmu 59 wolontariuszy związanych umowami wolontariackimi z Jarosławskim Stowarzyszeniem Oświaty i Promocji Zdrowia. Wśród uczestników pikniku znalazły się dzieci z przedszkola i szkoły z Pawłosiowa, Kidałowic, Łukawca, Baszni Dolnej, Jarosławia, Szówska, Młodowa, Kańczugi, Załuża, Tapina, Rudy Różanieckiej, Przeworska  i Lisich Jam.

Organizatorami pikniku byli Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia, Urząd Gminy Lubaczów i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział w Rzeszowie, a współorganizatorami : Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarosławiu i Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny w Baszni Dolnej. Pomocy udzielił właściciel restauracji i kompleksu Kresowa Osada   pan Marcin Krupa  oraz   pan Grzegorz Prucnal FHU „PROMLEK”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jerzy Borcz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, który ufundował dodatkowe nagrody dla zwycięzców konkursów.

Podczas pikniku, jak co roku,  przygotowano  wiele atrakcji  w zakresie wspierania aktywności ruchowej dzieci   oraz  kształtowania zdrowego stylu odżywiania. W sumie  zaproponowano 23  różne atrakcje.  Nie zabrakło konkursów promujących zdrowy tryb życia i ruch na świeżym powietrzu. Zorganizowano i przeprowadzono konkursy indywidualne i grupowe. Laureaci konkursów zbiorowych otrzymali sprzęt sportowy ufundowany przez KOWR OT Rzeszów. Konkursy zbiorowe:

 1. „Jesienne cudeńka” w dwóch kategoriach wiekowych

W kategorii „przedszkole” nagrody otrzymali:

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Młodowie
 • Zespół Szkół w Baszni Dolnej
 • Miejskie Przedszkole Nr 2w w Przeworsku
 • Miejskie Przedszkole Nr 9 w Jarosławiu
 • Miejsko-Gminne Przedszkole w Kańczudze

W kategorii „szkoła” nagrody otrzymali:

 • Szkoła Filialna w Kidałowicach
 • Szkoła Podstawowa w Tapinie
 •  Szkoła Podstawowa w Rudzie Różanieckiej
 • Szkoła Podstawowa w Załużu
 • Szkoła Podstawowa w Pawłosiowie.
 • „Owoc i warzywo w piosence”:
 • Szkoła Podstawowa w Rudzie Różanieckiej
 • Szkoła Podstawowa Nr 6 w Jarosławiu
 • Szkoła Podstawowa w Pawłosiowie
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Młodowie
 • Zespół Szkół w Baszni Dolnej.

W konkursach zbiorowych nagrodzono 50 osób. Były to konkursy do wyboru: „Turniej hula-hop”, „Ja to znam, ja to jem”, „Moda na zdrowie”, „Rzut do celu”, „Rzut na odległość”

Każdy ze zwycięzców konkursów otrzymał nagrodę od dyrektora KOWR OT w Rzeszowie Jerzego Borcza  i dyplom. Dyplomy otrzymali także przedstawiciele przedszkoli i szkół, a podziękowania otrzymali wolontariusze oraz współorganizatorzy.  O gastronomiczną część imprezy w formie ciepłego i smacznego posiłku zadbała młodzieży z nauczycielami z Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Nowością tegorocznej edycji  pikniku „Zdrowo rosnę” były warsztaty tematyczne: kowalskie, produkcji naturalnych kosmetyków, las w szkle, warsztaty kulinarne dot. pieczenia pierniczków i amoniaczków, zajęcia w muzeum kresowym Jana III Sobieskiego oraz zajęcia  z leśnikami z Nadleśnictwa Lubaczów. Nasi wolontariusze pokazali swoje wielorakie umiejętności począwszy od prowadzenia animacji dla dzieci, pomocy opiekunom, przygotowywania serwisu fotograficznego skończywszy na przemiłej i fachowej obsłudze gastronomicznej i kelnerskiej dla uczestników zabawy. Swój egzamin, zdaniem wypełniających ankiety ewaluacyjne nauczycieli i partnerów wydarzenia zdali na szóstkę. Naszymi wolontariuszami byli uczniowie Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Zespołu Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, z Hufca Pracy OHP w Jarosławiu i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baszni Dolnej.

Wspólny posiłek przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu pod kierunkiem nauczycieli z tej szkoły pani Dyrektor Urszuli Machaj, Wioletty Stoch i  Marty Pelc  zachwycił smakiem, obfitością i sprawnością obsługi małych konsumentów. Dla ciekawskich menu: zupa pomidorowa z ryżem, makaron z warzywami i kurczakiem oraz zielone naleśniki i koktajl owocowy oraz specjalne ciasto, dodatkowo owoce, warzywa i przetwory mleczne do samodzielnego częstowania się. 

Piknik przy przepięknej złoto-jesiennej pogodzie pozwolił zintegrować się różnym placówkom Podkarpacia, radośnie spędzić czas w plenerze oraz zaplanować kolejne wydarzenia promujące zdrowie.

Bardzo serdecznie dziękujemy młodzieży i opiekunowi uczniów z Zespołu Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu panu Radosławowi Baj za oprawę fotograficzną tej imprezy. 

 

Zdjęcia z pikniku w Baszni
 
 

Comments are closed.