Konferencja ” Nie damy się nabrać na e- papierosy, zastępcze substancje psychoaktywne ,….” – wyniki ewaluacji.
Mamy przeanalizowane materiały po konferencyjne. W szkołach uczestniczących w zadaniu trwają wystawy zgromadzonych w kampaniach materiałów, rozdawane są jeszcze ulotki. Ale najważniejsze jest to, że planowane są kolejne kampanie społeczne. Wyniki ewaluacji pozwoliły zauważyć kilka obszarów, nad którymi należy się zastanowić i spróbować pochylić się w nowym rozdaniu. Oto rekomendacje wynikające z analizy ankiet ewaluacyjnych oraz pracy zespołu realizatorów tego zadania.
Konferencja zdaniem uczestników spełniła oczekiwania uczestników. Tematyka była różnorodna i na czasie. Uczestnicy wskazują na potrzebę organizacji konferencji tego typu znacznie częściej, ale w wersjach krótszych (sugestia 3 konferencje po 2,5 godziny) z rozdzieleniem odbiorców (uczniowie młodsi, starsi, dorośli) oraz tematyki wystąpień. Wskazano kilka obszarów dodatkowych, które powinny zostać poruszone: np. uzależnienia od alkoholu, uwarunkowania psychologiczne uzależnień, więcej informacji o substancjach psychoaktywnych, samookaleczenia i samobójstwa, działania policji w zakresie profilaktyki, konsekwencje prawne podejmowania zachowań ryzykownych, dyskusja, pytania do prelegentów. Bardzo wysoko oceniono wystąpienia prelegentów, szczególnie konkretne prezentacje kampanii społecznych. Sugerowano, że wszystkie uczestniczące placówki powinny prezentować się na sali, a nie tylko podczas sesji plakatowej.
W wielu wypowiedziach podkreślono dbałość o poziom organizacyjny konferencji, różnorodność tematyki. Dla wielu osób zaskoczeniem była liczba uczestników i to jak szybko skończyła się rekrutacja z powodu braku miejsc. Wskazuje to na ogromne potrzeby w zakresie upowszechniania tematyki podjętej w zadaniu.
Postanowiliśmy wobec tego podjąć starania w celu pozyskania środków na rozszerzenie założeń obecnie realizowanego zadania.
Materiały kampanijne – do pobrania.