Pedikuloza

Pedikuloza

Wszawica, powszechnie uważana jest za chorobę wstydliwą, kojarzoną z brudem i biedą, co nie jest prawdą, ponieważ występuje na całym świecie, nawet w dobrych warunkach higienicznych. Jej rozpowszechnianiu sprzyjają duże skupiska ludzkie.

Możliwości przenoszenia są różnorodne. Można ją przenieść stojąc blisko siebie w środkach komunikacji miejskiej, w szkołach, przedszkolach lub poprzez grzebienie, szaliki, bieliznę pościelową.

Wszawicę powodują wszy (owady – pasożyty) niewielkich rozmiarów (2-3 mm) żywiące się krwią ludzką. Występują trzy typy wszy: głowowa, odzieżowa i łonowa. Najczęściej spotykana jest wesz głowowa, która żyje na owłosionej części głowy. Składa ona swoje jajeczka (gnidy) na głowie, najczęściej u nasady włosów, blisko skóry. Po tygodniu wylęgają się z nich larwy, które dojrzewają po kolejnych siedmiu dniach. Larwy przegryzają skórę głowy i wysysają krew, którą się odżywiają. Równocześnie wstrzykują w skórę ślinę, która wywołuje silny świąd. W miejscu ukłucia powstaje niewielka, swędząca grudka. Jeśli strupki zostaną zdrapane może dojść do powikłań, tzw zakażenia wtórnego – ropnego zapalenia skóry i węzłów chłonnych.

Objawy wszawicy: świąd skóry, widoczne gnidy oraz dorosłe wszy. Gnidy to malutkie milimetrowe szaro – białe kuleczki, przyklejone u nasady włosów, które najczęściej można zauważyć za małżowinami usznymi i na potylicy. 

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby należy:

    -przestrzegać podstawowych zasad higieny.
    -przeprowadzać częste przeglądy włosów, zwłaszcza u przedszkolaków i dzieci w szkołach podstawowych ( przez rodziców)
    -używać wyłącznie własnych przedmiotów osobistego użytku (grzebienie, szczotki do włosów, ręczniki, nie noszenie cudzych nakryć głów, szalików).

Poniżej są do pobrania materiały dotyczące profilaktyki wszawicy, które mogą być przydatne w prowadzonej działalności edukacyjnej:

wszawica_ULOTKA_A5

wszawica_BROSZURA_A5

Stanowisko-MZ-dotyczace-wszawicy

Zapobieganie-oraz-zwalczanie-wszawicy

pedikuloza

Mity_o_wszawicy

Stanowisko GIS dotyczące profilaktyki i zwalczania wszawicy

Zosia_i_jej_wszy3


Comments are closed.