Warsztaty dla Szkół Promujących Zdrowie „Ćwiczenia i zabawy relaksacyjne”

Warsztaty dla Szkół Promujących Zdrowie „Ćwiczenia i zabawy relaksacyjne”

 13 listopada 2018 roku  w Zespole Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu koordynatorzy i  uczniowie z Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie uczestniczyli w warsztatach pt.  „Ćwiczenia i zabawy relaksacyjne”.

Tematem przewodnim spotkania był stres – zjawisko, które towarzyszy współczesnemu człowiekowi na co dzień i ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Badacze zjawiska uważają, ze stres lepiej służył człowiekowi sprzed kilku tysięcy lat niż współczesnemu, był dla niego sprzymierzeńcem – reakcją organizmu dodającą mu energii i mobilizującą, aby mógł zmierzyć się z wyzwaniem. Domeną obecnych czasów jest przede wszystkim stres psychologiczny, generowany tylko i wyłącznie przez nasze umysły, rzadko zaś sprowokowany przez realne zagrożenie życia lub zdrowia.

Pierwszą część warsztatów były ćwiczenia relaksacyjne w sali gimnastycznej, które przygotowała i prowadziła Pani Monika Cholewa. W drugiej części spotkania Pani Urszula Machaj omówiła tematy: trendy żywieniowe 2018, dysstres i eustres, dlaczego zebry nie mają wrzodów?, uderz dietą w stres w formie prezentacji multimedialnej.

O to, aby uczestnicy warsztatów osiągnęli stan homeostazy zadbała również Pani Wioletta Stoch przygotowując z młodzieżą z klasy pierwszej przekąski i napoje bogate w składniki zalecane przez żywieniowców w diecie antystresowej: witaminy z grupy B, flawonoidy, złożone węglowodany, tryptofan, Mg, Zn, Ca. 


 Serdecznie dziękujemy Dyrekcji szkoły i nauczycielom za zorganizowanie warsztatów a uczestnikom spotkania za obecność i zaangażowanie. 


Comments are closed.