15 listopada 2018r.- Światowy Dzień Rzucania Palenia

15 listopada 2018r.- Światowy Dzień Rzucania Palenia

Co roku w trzeci czwartek listopada (w tym roku 15.) w Polsce  i na całym świecie organizacje pozarządowe, instytucje państwowe oraz media jednoczą się w budowaniu świadomości palaczy na temat tragicznych skutków palenia tytoniu.

Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha,  który w 1974 roku zaapelował  do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest w Polsce od 1991r.

Palenie papierosów jest co roku przyczyną przedwczesnej śmierci 5 milionów dorosłych osób na całym świecie. 

W Polsce od lat prowadzone są także długofalowe działania edukacyjne mające na celu budowanie świadomości społeczeństwa na temat negatywnego wpływu dymu papierosowego na organizm oraz zachęcenie palaczy do zerwania z nałogiem.

W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również ich bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.

 

Światowy Dzień Rzucenia Palenia zwraca uwagę na konieczność ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed następstwami używania tytoniu.  Akcja pokazuje ryzyko zdrowotne związane z paleniem tytoniu i ma na celu propagowanie działań na rzecz redukcji konsumpcji tytoniu , w tym zachęcanie palaczy tytoniu do zerwania z nałogiem palenia.

Postawy Polaków wobec palenia tytoniu –wyniki badań 2017 r.

(https://gis.gov.pl/zdrowie/postawy-polakow-do-palenia-tytoniu-raport-2017/).

Wyniki badań palenie 2017 z GIS

Comments are closed.