Piknik „Zdrowo rosnę” Radawa 2024.

Piknik „Zdrowo rosnę” Radawa 2024.

Po raz 22 spotkali się przedstawiciele 31 placówek promujących zdrowie z Rejonu Jarosławskiego Podkarpackiej Sieci Przedszkoli i Szkól Promujących Zdrowie zgodnie z dostarczonymi listami obecności wspólnie bawiło się 876 osób, w tym dzieci 711 dzieci i 165 opiekunów. Wydarzenie objęli Honorowym Patronatem: Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas Hul, Przewodniczący Zarządu Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, Podkarpacki Kurator Oświaty Dorota Nowak – Maluchnik, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor, Starosta Jarosławski Kamil Dziukiewicz, Wójt Gminy Wiązownica Krzysztof Strent. Patronatu medialnego udzielił Ekspres Jarosławski.

Wydarzenie corocznie odbywa się dzięki pomocy finansowej i merytorycznej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Rzeszowie. Promowanie programów #Kupuj Świadomie, PRODUKT POLSKI jest naszym wspólnym celem. Obecność pana Łukasza Skóry wicedyrektora KOWR OT w Rzeszowie i przygotowanie stanowiska edukacyjnego przez pracowników KOWR OT w Rzeszowie podniosła rangę wydarzenia.

Dzięki znakomitej współpracy koordynatorów promocji zdrowia wolontariuszy i przedstawicieli wielu różnych instytucji udało się atrakcyjnie zagospodarować czas ostatniego wtorku roku szkolnego i przygotować uczestników do bezpiecznego spędzenia wakacji.

Najserdeczniejsze podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia składamy pod adresem gospodarzy Wójta Gminy Wiązownica, Kierowniczki Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Radawie, pracowników i studentów  Wydziału Ochrony Zdrowia i Wydziału Humanistycznego Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Rzeszowie, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jarosławiu, Nadleśnictwa Jarosław i Nadleśnictwa Sieniawa, Powiatowej Komendy Policji w Jarosławiu.

Organizacja takiego przedsięwzięcia wymagała ogromnego zaangażowania naszych placówek, które podjęły trud przygotowania zdrowego i bardzo smacznego posiłku. Dwa dania drugie dania do wyboru i tradycyjny kompot z sezonowych owoców oraz serwis zdrowych ciasteczek, kawa i herbata wydane w połowie trwania imprezy znacznie podniosły możliwości dalszej zabawy na świeżym powietrzu. Serdeczne podziękowania pod adresem Ekipy Zespołu Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu pod kierunkiem Wioletty Stoch i Marty Pelc i Zespołu Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie pod kierunkiem Elżbiety Żelazko. Jesteście Mistrzami, potwierdzają to uśmiechnięte buzie wszystkich dzieci i ich opiekunów.   

Korzystając z doświadczeń poprzednich edycji „Rosnę zdrowo z KOWR” rozpoczęcie odbyło się w amfiteatrze, na scenie przy wodzie, odśpiewaniem piosenki hymnu promocji zdrowia. Było to prawykonanie na prawie 900 głosów pod dyrekcją Beaty Składan z Miejskiego Przedszkola nr 10 w Jarosławiu. Salwy śmiechu wywołała inscenizacja „Rzepki” w wykonaniu silnej grupy ze Szkoły Podstawowej w Mołodyczu i tańce z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łukawcu.  W imieniu Starosty Jarosławskiego pamiątkowe statuetki wręczyła Marta Kurpiel – naczelnik wydziału Edukacji i Spraw Społecznych. Pierwsze nagrody w konkursie Ekomody wręczył wice dyrektor KOWR OT w Rzeszowie. Kolejne nagrody były wręczane przy konkurencjach sportowych i konkursach, co znacznie usprawniło rozdanie 150 medali i 85 nagród rzeczowych. Najwięcej dyskusji w komisji konkursów wzbudziły plakaty przygotowane pod hasłem pod „Dobre, bo Polskie”, dlatego przyznano same pierwsze miejsca. Łącznie zorganizowano 28 atrakcji, które uczestnicy sami wybrali. Za to, aby nie było kolejek odpowiadały Anna Sawicka i Celina Zymkowska – Turek przygotowane dla uczestników mapki z naniesioną czasówką sprawdziły się znakomicie. Nowością była prezentacja biegów na orientację i możliwość zasmakowania w tej dyscyplinie  propagowanej przez Jolantę Mazur. Jak zwykle niezawodny Zespół Szkół Zawodowych Centrum Kształcenia Rolniczego pod kierunkiem Alicji Obirek oraz Barbary Wojtuś ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Jarosławiu, Doroty Wróbel z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łukawcu oraz koleżanki ze Szkoły Podstawowej w Studzianie zapewnił atrakcje sportowe: rzuty do celi i na odległość, skoki, tory przeszkód, rozgrywki ringo, przeciąganie liny, turniej hula-hop. Dzieci miały także możliwość malowania naturą i rozpoznawania produktów spożywczych za pomocą różnych zmysłów – Dorota Kordas i Ewelina Lubos z Zespołu Placówek Oświatowo- Wychowawczych w Jarosławiu. Można było także zrobić obraz na stretchu, zagrać w wielkoplanszowe gry plenerowe oraz pobawić się pod opieką liderów profilaktyki z projektu „Uzależnienia to nie nasze klimaty”. Grupa, która zadbała o przygotowanie tak wielu atrakcji liczyło ponad 50 wolontariuszy, którzy stanowią o możliwościach logistycznych Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia i dowodzą, że współpraca i wzajemna pomoc między wieloma podmiotami jest prawdziwym skarbem.

 Jak zwykle działało plenerowe studio fotograficzne Zespołu Szkól innowacyjnych pod kierunkiem Radosława Baj.  Na specjalnej ściance ustawiały się grupy, które otrzymają od nas pamiątkowe zdjęcie z tego wydarzenia.

Na koniec warto zaznaczyć, że w ramach niespodzianki liderzy projektu „Uzależnienia to nie nasze klimaty”, współfinasowanego przez ROPS w Rzeszowie a realizowanego przez Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia w ramach zadania nr 10/PU/DOT/2024 Uczestnicy projektu ubrani w koszulki promujące zadanie pod wodzą Kamila Chruszcza, Bernardy Żyga przybyli z zaadresowanymi kopertami, poprosili ponad 100 osób, aby napisały do nich listy z wakacji. Liderzy są ciekawi jak różni ludzie będą zagospodarowywali czas wolny i co będą robili, aby ustrzec się przed uzależnieniami. Wyniki tej nietypowej sondy społecznej zostaną przedstawione w ramach kampanii społecznej na ich stronie „Pozytywny Zamęt”, prowadzonej przez Katarzynę Borowik i Paulinę Fudali. Inni liderzy tego zadania przybyli na imprezę włączyli się do pracy w recepcji, organizacji konkurencji, w ten sposób realizowali elementy swojej kampanii profilaktycznej.

 Było nam niezmiernie miło gościć Wojewódzką Koordynator Podkarpackiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie, wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Grażynę Tereszkiewicz oraz przedstawicieli samorządów lokalnych kilku gmin, których placówki uczestniczyły  w wydarzeniu. 

Comments are closed.